Blog > Komentarze do wpisu
Ruch Obywatelski Polski Śląsk

Ruch Obywatelski Polski Śląsk (ROPŚ) - stowarzyszenie założone w 1997 z siedzibą w Katowicach, działające głównie na terenie Górnego Śląska. ROPŚ jest organizacją pozarządową.

Według deklaracji programowej ROPŚ ma na celu promowanie polskiego charakteru Śląska i Ślązaków, kultywowanie charakterystycznych dla Śląska wartości moralnych, promocję kulturalnych, ekonomicznych i społecznych potrzeb interesów regionu na terenie całego kraju oraz działanie na rzecz ochrony jego środowiska naturalnego. Obecnym prezesem ROPŚ jest Piotr Spyra.

Powstanie ruchu

Stowarzyszenia zapoczątkowało swoją działalność na Uniwersytecie Śląskim: absolwenci i studenci tej uczelni stanowią - istotną część środowiska ROPŚ.

Sporą grupę członków i sympatyków tworzą, związani z regionem, naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. ROPŚ zrzesza także przedstawicieli innych środowisk: działaczy samorządowych, dziennikarzy, lekarzy, nauczycieli, w tym rodowitych Ślązaków jak i potomków ludności napływowej.

Cele stowarzyszenia

Według deklaracji założycieli Ruch Obywatelski Polski Śląsk powstał jako: spontaniczna reakcja na próby podważenia polskości Górnego Śląska przez różne skrajne środowiska zarówno w kraju, jak i za granicą. Zdaniem ROPŚ, który deklaruje iż Górny Śląsk jest i pozostanie polski, działania takie prowadzą niektórzy separatyści, niektórzy z liderów mniejszości niemieckiej w Polsce oraz politycy Związku Wypędzonych.

Celami ROPŚ, określonymi w statucie stowarzyszenia są:

*ugruntowanie i rozwijanie polskiego charakteru Śląska i Ślązaków,
*promocja bieżących potrzeb i interesów Śląska i Ślązaków w dziedzinie społecznej, ekonomicznej i kulturalnej,
*kultywowanie śląskich wartości obyczajowych jako ważnych elementów kultury ogólnonarodowej,
*podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego,
*rozwijanie wśród mieszkańców innych części Polski zainteresowania Śląskiem, jego historią, kulturą i dniem obecnym.

czwartek, 18 marca 2010, polskislask

Polecane wpisy

Komentarze
2010/04/27 11:18:23
Witam!

Chciałbym zapisać się do stowarzyszenia! Czy jest taka możliwość? Wspólnie z przyjacielem chcieliśmy również założyć oddział w Siemianowicach. Prosze o kontakt!
-
2010/05/03 20:39:12
Witaj. Miło to słyszeć. Najlepiej skontaktuj się z Piotrem Spyrą albo Damazym Ćwikowskim w tym celu.